Recykling produktów plastikowych (z tworzyw sztucznych)

Popularny „plastik” jest wytwarzany w procesie przetwarzania ropy naftowej – link do wikipedii. Niestety biodegradacja (rozkładanie się) tego materiału jest dosyć długa – może wynosić  kilkaset lat.

Przedstawiamy poniżej kody recyklingu plastiku (tworzyw sztucznych) i metody, czas biodegradacji:

  1. PET [01]- Politereftalan etylenu – Wikipedia wyjasnia: „W 2016 ogłoszono znalezienie mogącej go metabolizować bakterii Ideonella sakaiensis[5]. Wcześniej znanymi organizmami posiadającymi takie możliwości były między innymi grzyby Fusarium solani[6], Aspergillus oryzae, Thermomyces insolens, Thermomyces lanuginosus i bakterie Pseudomonas mendocina i Thermobifida fusca. Znaleziono u nich rozkładające PET kutynazy, lipazy, esterazy[7].”
    Czas rozkładu: od 100 do 1000 lat.
    Około 35 butelek po napojach powinno wystarczyć do wyprodukowania jednej bluzy z polaru
  2. PE-HD, HDPE [02] – Polietylen (wysokiej gęstości) – stosowany m.in. do produkcji pojemników na olej opałowy, kanistrów do paliw oraz zbiorników paliwa do samochodów, zbiorników na śmieci, rur ciśnieniowych, złączek, armatury do wody pitnej i ścieków, płyt, aparatury dla przemysłu chemicznego i samochodowego, skrzynek na butelki, beczek.
    Czas rozkładu: pow. 1000 lat.
    Recykling jest procesem kosztownym.
  3. PVC [03] – Polichlorek winylu –  stosowany m.in. do produkcji woreczków foliowych, toreb foliowych itp.
    Czas rozkładu:
     pow. 300 lat.
  4. PE-LD, LDPE [04] – Polietylen (niskiej gęstości) – Jest przezroczysty, giętki i miękki, zachowuje elastyczność w niskiej temperaturze – do produkcji np. toreb foliowych
    Czas rozkładu: pow. 400 lat
  5. PP [05] – Polipropylen – stosowany do produkcji pojemników plastikowych.
    Czas rozkładu: pow. 400 lat
  6. PS [06] – Polistyren – Polistyren, jako tworzywo lite, jest stosowany do produkcji sztucznej biżuterii, szczoteczek do zębów, pudełek do płyt kompaktowych, elementów zabawek. Ma jednak znacznie mniejszą odporność chemiczną od polietylenu i dlatego zasadniczo nie stosuje się go do produkcji opakowań produktów żywnościowych zawierających tłuszcze.
    Czas rozkładu: od 100 do 1000 lat.